Как и почему проводилась депортация крымских татар из Крыма
18 травня в Україні відзначають День пам'яті жертв депортації кримських татар 1944 року. Примусова депортація призвела до загибелі більше сотні тисяч людей.
Саме 18 травня 1944 року радянський режим привів в дію таємну постанову Держкомітету оборони про масову депортацію, в якій зазначалося, що кримськотатарське населення нібито причетне до масових зрад і колабораціонізму. Спецоперація з депортації відбулась впродовж трьох діб - 18-20 травня. Забезпечували її 32 тисячі співробітників НКВС, для виселення було задіяно 67 залізничних ешелонів.
Впродовж 45-46-го років ще майже 9 тисяч демобілізованих військовослужбовців кримських татар були направлені до трудових таборів Сибіру та Уралу і лише у 53-му році їм дозволили возз’єднатися із своїми родинами. Ще близько 6 тисяч осіб, звинувачених у співпраці з німцями, відправили до ГУЛАГу. Загалом кількість депортованих кримських татар становить близько 200 тисяч осіб. Тільки впродовж першого року на спецпоселеннях загинуло понад 30 тисяч кримських татар. Масове повернення кримських татар почалося в кінці 80-х років. Після анексії Криму Російською Федерацією указом президента України 18 травня встановлено Днем боротьби за права кримськотатарського народу.
На жаль, трагічна історія повторюється. І вже в наші дні РФ робить все, щоб життя татар у Криму стало нестерпним, і вони залишали рідні місця.
Ми оплакуємо жертв депортації кримських татар у 1944 році.
Как и почему проводилась депортация крымских татар из Крыма